s a halál napja a születés napjánál.
Jobb a gyásznak házába menni,
mint a lakoma házába térni,
mert az minden embert a közös végre figyelmeztet,
s az élő ott megszívleli a jövőt.
Jobb a komorság a nevetésnél,
mert az arc szomorúságától javul a bűnös lelke.
Ott a bölcsek szíve, ahol gyász van,
a balgák szíve pedig ott, ahol öröm lakik.
5 Jobb a bölcsnek feddését hallani,
mint a hízelgő balgák énekét hallgatni.
Mert amilyen az égő tövis ropogása az edény alatt,
olyan az oktalan kacagása! Ez is csak hiúság!
A zsarolás a bölcset balgává teszi,
s az ajándék megrontja a szívet.
8 »Jobb a dolog vége az elejénél,
jobb a türelmes a kevélynél.«
A bölcsesség az élet értelme 11Jobb a bölcsesség a vagyonnál, és nagyobb előny azoknak, akik a napot látják. Mert amint megoltalmaz a bölcsesség, ugyanúgy megoltalmaz a pénz is; a tudomány és a bölcsesség mégis hasznosabb, mert életet ad a birtokosának. Szemléld Isten művét, hogy senki sem tudja egyenessé tenni, amit görbének alkotott! A jólét napjain élvezd a jót, a balsors napján pedig gondold meg, hogy ezt is, mint azt, Isten alkotta, azért, hogy az embernek ne lehessen jogos panasza ellene.
Hívságos napjaim folyamán ezeket is láttam: Van igaz ember, aki igazvolta mellett is tönkremegy, és van bűnös, aki gonoszsága mellett is sokáig él.
Ne akarj túlságosan igaz
és a kelleténél bölcsebb lenni,
hogy balgává ne légy!
Ne légy szerfelett gonosz,
és ne légy ostoba,
hogy meg ne halj időd előtt!
A bölcsesség erőforrás A bölcsesség több erőt ad a bölcsnek, mint a város tíz hatalmassága. Mert nincs a földön igaz ember, aki jót tenne, és ne vétkeznék. Ne is ügyelj minden szóbeszédre, hogy meg ne halld, hogyan átkoz téged a szolgád, hiszen magadban jól tudod, hogy te is gyakran átkoztál másokat.
Hagyomány és a tapasztalat 23Mindezt megtapasztaltam bölcsességben, s azt mondtam: »Bölcs akarok lenni!« De a bölcsesség messzire távozott tőlem, még messzebbre, mint azelőtt volt, mert igencsak mély az! Ki tudná megtalálni? Mindent megvizsgáltam elmémmel, hogy megismerjem, kikémleljem, hogy felkeressem a bölcsességet és a tudást, és hogy felismerjem a balga gonoszságát és a dőrék tévelygését. Úgy találtam, hogy még a halálnál is keserűbb az asszony, aki olyan, mint a vadász csapdája: háló a szíve, karjai bilincsek. Aki Isten előtt kedves, megmenekül tőle, a bűnös azonban beleakad. Lám, ezt találtam, mondja a Prédikátor, amikor az egyik dolgot a másikkal összevetettem, hogy eljussak a tudáshoz, amelyet lelkem folyton keresett, de meg nem talált:
Embert ezer között egyet találtam,
de asszonyt ugyanannyi között egyet sem találtam!
hogy Isten az embert igaznak alkotta,
de az beleártotta magát mindenféle mesterkedésbe.
Jegyzetek
7,1 Szójáték: név (sém), olaj (sémen).
7,5 Szójáték: ének (sír), tövisek (szirím), edény (szír), oktalan (keszíl).
7,8 Általában a régit dicsérik a bölcsek, pedig néha az új jobb, mint a régi volt.
7,11 A Prédikátor látja, hogy az igazak is gyakran szenvednek, a bűnösöknek pedig sokszor jó sorsuk van. Isten döntései kiszámíthatatlanok. Ezért javasol a Prédikátor egy sem túl szigorú, sem túl laza erkölcsi életet, melynek legfőbb motívuma az istenfélelem.
7,23 A Prédikátor látja, hogy a hagyományos bölcsesség tanácsai milyen gyakran ellentmondanak a valóságnak.